Νίκη ανόδου!

Συνέχισε το τελευταίο σερί των τεσσάρων νικών συν του Κυπέλλου η ΑΕΛ, επικρατώντας με 3-0 επί της ομάδας του Οδυσσέα Κορδελιού στο δημοτικό γήπεδο Κορδελίου.

Κι όμως το φαβορί μπορεί να ήταν η ΑΕΛ στη αναμέτρηση, το Κορδελιό μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι αμφισβιτώντας τις αρχικές προβέψεις.
Αλλά στη συνέχεια τα ηνία πήρε και πάλι η ομάδα του Π.Τζαναβάρα όπου άρχισε να πιέζει τους αντιπάλους της χάνοντας ταυτόχρονα πολλές ευκαιρίες.
Και με πολλές χαμένες ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες το ημίχρονο τους βρήκε ισόπαλους.
Η μεγαλύτερη στιγμή της ΑΕΛ στο ματς γράφτηκε στο 61', όταν ο Γκούρτσας μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, αλλά καθυστέρησε και ο Κομνινάκης του "πήρε την μπουκιά από το στόμα"!Έτσι, λοιπόν, στο 74' λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Νεμπεγλέρα ο Ρούσσης από κοντά ανοίγει το σκορ για την ΑΕΛ (1-0) και εξασφαλίζει την υπεροχή της στο παιχνίδι.
Κι όμως δεν έμεινε εκεί αφού με κ
αρμπόν φάση με το πρώτο γκολ για την ΑΕΛ, ο Νεμπεγλέρας έκανε το φάουλ και ο Γκούρτσας με κεφαλιά έκανε το 2 - 0!!!
Η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει παρά το ξεκάθαρο υπέρ της σκορ και ο
 Στεφανίδης μετά από ωραίο συνδυασμό των παικτών της ΑΕΛ και ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3 - 0!!!

Σε συνδυασμό με την παρθενική ισοπαλία του Οικονόμου Τσαριτσάνης που δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη με την ακόλουθη στο πρόγραμμα Δόξα Κρανούλας, η ΑΕΛ αναρριχήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 10 βαθμούς διαφορά από τον Οικονόμο και "μύρισε" από σήμερα η άνοδος για τη Football League.

Συνθέσεις:
Οδυσσέας Κορδελιού(Κώστας Κορμαρής): Παπαϊωάννου, Νικολαΐδης, Αντωνιάδης, Καρράς, Κομνηνάκης, Μανώλη, Μπελλής (78΄ Γιαννιώτης), Παπαδόπουλος, Καραχαλίδης, Βιλανάκης, Σαλακίδης.
ΑΕΛ(Παναγιώτης Τζαναβάρας): Σικαλιάς, Καρανίκας, Αραμπατζής, Σιάκας (88΄ Κορομηλάς), Ρούσσης, Νεμπεγλέρας, Πατινιώτης (76΄ Κουλίδης), Σαββίδης, Στεφανίδης, Γκούρτσας, Καρακατσάνης (83΄ Μπλέτι).