Έκανε το καθήκον της!

Νίκη και μάλιστα αγχωτική όπως φάνηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησεις, απέσπασε η ΑΕΛ από την Καστοριά για την 26η αγωνιστηκή του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος Γ' Εθνικής.

Η ομάδα του Π.Τζαναβάρα μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο μόλις λεπτό και μάλιστα μέσα στο 10λεπτο δημιούργησε δύο πολύ καλές ευκαιρίες, δίχως όμως να βρει την εστία.

Με εκτέλεση φάουλ του αρχηγού Κώστα Νεμπεγλέρα στο 30' λεπτό, ο Πατινιώτης με περίτεχνο τρόπο ποιάνει την κεφαλιά και βάζει την ΑΕΛ μπροστά με 1-0.

Συνέχισε η ΑΕΛ να πιέζει και να χάνει ευκαιρίες τη μία μετά την άλλη και καθώς δεν έβρισκε το δεύτερο γκολ που θα την εξασφάλιζε άνεση για το δεύτερο ημίχρονο πήγε στα αποδυτήρια με το μοναδικό αυτό γκολ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με τον ίδιο ρυθμό στην επανάληψη, με την Καστοριά να θέλει να ισοφαρίσει για να αποσπάσει το βαθμό ισοπαλίας στην αναμέτρηση.
Αυτό δεν έγινε καθώς στο 71' λεπτό και μετά από αλλαγή του Μπουσινάκη ο ίδιος έπιασε σουτ μέσα από την περιοχή, ύστερα από σέντρα που Καρακατσάνη και διαμόρφωσε το 2-0!

Για την Καστοριά μείωσε σε 2-1 και έδωσε έμφαση στον αγώνα ο Γεωργιάδης, αφού μετά από ανατροπή του συμπαίχτη του Παπαδόπουλο μέσα στην περιοχή, εκτέλεσε το πέναλτυ που καταλογήθηκε από τον Σκουλά.

Τα τελευταία λεπτά τις αναμέτρησης ανήκουν σαφέστατα στην Καστοριά, αφού οι παίχτες της ΑΕΛ μοιάζοντας να τα έχουν χαμένα, η Καστοριά έδειξε τα "δόντια" της καθώς έχασε εξ' επαφής μεγάλη χαμένη ευκαιρία χωρίς να καταφέρει να ισοφαρίσει.

Για ένα ακόμη παιχνίδι η ΑΕΛ έκανε το καθήκον της, παίρνοντας άλλη μία νίκη, κρατώντας την στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και πλέον φαίνεται πως σφραγίζει και την άνοδο για την Β' εθνική.