Νίκη με "Προβλήματα"!

Νίκη και επί της Δόξας Πενταλόφου απέσπασε σήμερα η ΑΕΛ στο στάδιο Αλκαζάρ με ευρύ σκορ  3-1.

Ένα σκορ που δεν αντιπροσωπεύει μια καλή εικόνα που θα έπρεπε να έχει η ομάδα του Π.Τζαναβάρα. Με τα προβλήματα και σε ακόμη ένα παιχνίδι να είναι εμφανή και με τον τεχνικό της ομάδας να προσπαθεί με κάθε τρόπο να βρει λύση για βελτίωση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΛ ευτύχισε μόλις στο 7' λεπτό να κερδίσει πέναλτυ, με τον συνήθη ύποπτο Ν. Στεφανίδη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να γράφει το 1-0.
Και αφού η ΑΕΛ δυσκολευόταν ύστερα από αμέτρητες ευκαιρίες απέναντι στον τερματοφύλακα της Δόξας Ανέστη Καστανίδη, η ομάδα της Δόξας ευτύχισε στην ισοφάριση με κεφαλιά που έκανε ο Βακουφάρης στο 21' ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Ισόπαλο έληξε και το ημίχρονο.
Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΛ μπήκε με τα ίδια προβλήματα και την ομάδα της Δόξας να ανταπεξέρχεται σοβαρά στα αμυντικά της καθήκοντα.
Στη συνέχεια και ύστερα από πολλές χαμένες ευκαιρίες της ΑΕΛ ο Γραικός ανατρέπει μέσα στην περιοχή τον Στεφανίδη και ο διαιτητής καταλογίζει και πάλι την παράβαση, την ώρα που το λεπτό ήταν στο 71′. Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Στεφανίδης που από τα έντεκα μέτρα νίκησε ακόμα μια φορά τον Καστανίδη για το 2–1.Το κερασάκι στην τούρτα δεν θα μπορούσε να έρθει από άλλων εκτός από τον Νέστορα Στεφανίδη.  Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπουσινάκης που είχε μεταφερθεί στην αριστερή πτέρυγα επιχείρησε τη σέντρα με τον σταθερό σε όλη τη διάρκεια Καστανίδη, να χάνει την πρώτη φάση του με μία κακή έξοδο και τον Στεφανίδη να μην του χαρίζεται και να πετυχαίνει το τρίτο τέρμα με κεφαλιά, ολοκληρώνοντας παράλληλα και το «χατ–τρικ» του.