Με νίκη άνοιξε η πρεμιέρα!!!

Πρεμιέρα στην Football League είχαμε σήμερα ύστερα από μια εβδομάδα καθυστέρησης λόγω του αδικοχαμένου φιλάθλου του Εθνικού αφήνοντας την τελευταία πνοή του στο γήπεδο.

Η ΑΕΛ υποδέχτηκε σήμερα στο άδειο, λόγο τιμωρίας, Αλκαζάρ τον Απόλλων Καλαμαριάς νικόντας τον με 2-0.

Η ΑΕΛ εμφανίστηκε στο πρώτο ημίχρονο χαμηλότερη των περιστάσεων και δυνατοτήτων της μια και ο χαμηλός ρυθμός που υπήρχε καθ' όλη τη διάρκεια μέσα στο γήπεδο δεν την επέτρεψε να κάνει το "παιχνίδι" της και να μπορέσει να επιβληθεί του αντιπάλου της.

Το ημίχρονο τελείωσε χωρίς γκολ και για της δύο ομάδες αφού έπαιζαν με χαμηλό τέμπο ώστε να μην παραπέσουν σε κάποιο λάθος που θα εκμεταλευτεί η αντίπαλη ομάδα.
Αξιοσημείωτο είναι πως οι τελικές της ΑΕΛ ήταν υπερδιπλάσιες φτάνοντας τις έξι έναντι μίας μόνο τελικής του Απόλλων.

Ο Παναγόπουλος σαφώς και δεν έμεινε ευχαριστημένος από αυτά που είδε στον αγωνιστικό χώρο προσπάθησε να τονώσει το ηθικό στα αποδυτήρια και να βγει με άλλο αγωνιστικό χαρακτήρα στο δεύτερο μισό.

Αυτό φάνηκε να παίρνει "σάρκα και οστά", αφού και μετά την αλλαγή που έκανε περνώντας στη θέση του Μπιλά τον νεαρό Νίκο Καρανίκα παίζοντας στα πλάγια(εξτρεμ) για πρώτη φορά, αφού καμία άλλη φορά δεν μας έχει συνηθίσει,  ο ρυθμός και αγωνιστικός χαρακτήρας της ΑΕΛ άρχισε να καλυτερεύει.

Επομένως, δεν άργησε να έρθει το γκολ μιας και από περίτεχνη ενέργεια μέσα στην περιοχή και ύστερα από μικρή απομάκρυνση ο Τσιλιγκίρης από την γραμμή του άουτ μέσα στην περιοχή τροφοδότησε με γλυκιά σέντρα τον Περίκο και αυτός πολύ εύκολα έκανε το 1-0.

Η ΑΕΛ άρχισε να ξεχωρίζει στο ματς, άρχισε να πιέζει κατά πολύ τον Απόλλων και αυτό το εκμεταλεύτηκε μετά από 10 λεπτά όπου ύστερα από κλέψιμο του Βερντού έβγαλε θαυμάσια σέντρα διαγώνια προς τον προωθημένο Πινδώνη και αυτός με περίσσιο χώρο έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στην αντίθετη γωνία του Βρονταρά διαμορφώνοντας έτσι το 2-0.

Στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης ο αγώνας ήταν διαδικαστικός αφού η ΑΕΛ σημείωσε καναδυό σημαντικές ευκαιρίες χωρίς έτσι να κάνει κάποιο γκολ.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ (Κωνσταντίνος Παναγόπουλος): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Μπιλά (46' Καρανίκας), Πινδώνης, Βερδού (78' Αναστασάκος), Περίκο (83' Τζούνιορ), Τσιλιγκίρης.
Απόλλων Καλαμαριάς (Θωμάς Γράφας): Βρονταράς, Γαλανόπουλος, Κατσιαρός, Δήμου, Παπαστεριανός, Μπιτσάκος, Ακασού, Ευσταθίου, Γκέσιος, Νατσιόπουλος (72' Σουλίδης), Καράμπελας (35' Τσούτσης).
Διαιτητές: Κατσικογιάννης Αλέξανδρος. Βοηθοί: Καραλής Ελευθ., Χουλιάρας Σπ. 4ος: Παναγιώτου Βασ.