Ήττα και προβληματισμός...

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα της Football League γνώρισε η ΑΕΛ από την πολύ δυνατή φέτος Λαμία με σκορ 1-0 στο δημοτικό γήπεδο της Λαμίας.

Η ομάδα του Κων/νου Παναγόπουλου δεν κατάφερε να διακριθεί, καθώς από το πρώτο κιόλας λεπτό η ομάδα της Λαμίας επικρατούσε στην πίεση και δεν άφηνε χώρους στην ΑΕΛ για να δημιουργήσει μια καλή ευκαιρία.

Ο ρυθμός ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο αφού και οι δύο ομάδες έχαναν ευκαιρίες όχι σημαντικές ώστε να γίνει κάποιο γκολ.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός ήταν εξίσου ο ίδιος με μοναδικό στοιχείο τα πολλά φάουλ και από τις δύο ομάδες να γίνονται εκατέρωθεν.

Έτσι στο 76' με την δεύτερη μεγάλη ευκαιρία της Λαμίας, αφού προηγήθηκε η πρώτη μεγάλη με τον Φατιόν να στρώνει στον Χαϊκάλη και αυτός να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ η δεύτερη με μπαλιά του Καμαρά προς τον Βασιλόγιαννη και εκείνος μόνος του στην περιοχή έκανε το 1-0 για την Λαμία.

Τόσο η δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Γάλλο Ντερνίς(ο οποίος δεν έπεισε για κανένα λόγο καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού), όσο και ο τραυματισμός του Φορνέρ με την ομάδα να μένει με 9 παίχτες, αυτό λοιπόν παρότρυνε τους παίχτες της ΑΕΛ να ανεβάσουν στροφές μετά και την επίτευξη του γκολ, αλλά δυστυχώς να μην καταφέρνει να πετύχει κάποιο γκολ ώστε να ξεκλειδώσει ψυχολογικά και να την βάλει σε τροχιά διεκδίκησης ενός πόντου ή και ότι καλύτερο γινόταν.

Προβληματισμός για τον Κ. Παναγόπουλο καθώς πρέπει να μαζέψει αυτήν τη κακή εμφάνιση και να παρουσιάσει ένα πιο δυνατό σύνολο τακτικά ενόψει του Παρασκευιάτικου αγώνα με τον Πιερικό στο Αλκαζάρ.

ΠΑΣ Λαμία(Μπάμπης Τεννές): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Λεάντρο, Ρεπετσάς, Καμαρά, Βασιλόγιαννης, Γενκά(27’ Φράγκος λ.τ., 78’ Χαϊκάλης), Νεόφυτος, Φατιόν, Γκούρμα(86’ Μουμίν).

ΑΕΛ(Κωνσταντίνος Παναγόπουλος): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Τσιλιγκίρης(77’ Καρανίκας), Πινδώνης, Βερδού(78’ Στεφανίδης), Ντερνίς, Μπλέντι(58’ Φορνέρ).