Έγινε το..."RESTART"!

Να ανακάμψει και να αλλάξει ότι την άφησε πίσω μετά την πρώτη της ήττα απέναντι στη Λαμία, ήθελε η ΑΕΛ στο σημερινό παιχνίδι κόντρα στον Πιερικό του Μηχάλη Ζιώγα.

Αυτό έγινε μιας και η ΑΕΛ επικράτησε την ομάδα της Κατερίνης με σκορ 2-0.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά αγωνιστικό αφού και οι δυό ομάδες μάχονταν σώμα σώμα κάνοντας αρκετές ευκαιρίες όπου καμία δεν άγγιξε το γκολ. Είδαμε μια ΑΕΛ να προσπαθεί να ακολουθήσει το πλάνο του τεχνικού της Κων/νου Παναγόπουλου αλλά να μην μπορεί έυκολα να βρεί χώρους να αξιοποιήσει και να δημιουργήσει μια καλή ευκαιρία που θα την έδινε προβάδισμα. Αντίθετα, ο Πιερικός αφού η ΑΕΛ δεν μπορούσε να αναπτυχθεί με τον κατάλληλο τρόπο, προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να κάνει τη ζημιά στα καρέ του Αποστολίδη.

Στο δεύτερο μέρος, οι δυο ομάδες μπήκαν το ίδιο αγχωμένες στον αγωνιστικό χώρο με την ΑΕΛ και πάλι να επικρατεί στα σημεία του Πιερικού.

Παρ' όλα αυτά όμως, η "Βασίλισσα" κατάφερε να ξεκλειδώσει το σκορ στο 65' ύστερα από πάσα του Περίκο στον Στεφανίδη, όπου αυτός με ελιγμό πέρασε στην μεγάλη περιοχή ανατράπηκε και με εύστοχο χτύπημα πέναλτυ έγραψε το 1-0.

Σαν να μην έφτανε αυτό, δέκα λεπτά αργότερα, και ενώ η ΑΕΛ άρχισε να πιέζει περισσότερο και βλέποντας τα πόδια των παιχτών της να λύνονται και να παίζουν πιο ελκυστικό ποδόσφαιρο,  με σέντρα του Νεμπεγλέρα από τα πλάγια ο Στεφανίδης έκανε άψογο κοντρόλ
 και με σουτ στη κινηση έγραψε το ΑΕΛ-Πιερικος 2-0 στο 77 λεπτο συγκεκριμένα.

Το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν διαδικαστικό, με την ΑΕΛ να σημειώνει την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα και να την φέρνει στις πρώτες θέσεις και πάλι.

Οι συνθέσεις:
ΑΕΛ (Κωνσταντίνος Παναγόπουλος): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Μπλέντι (55' Βερδού), Πινδώνης, Στεφανίδης (75' Μπιλά), Περίκο (80' Τζούνιορ), Τσιλιγκίρης.
Πιερικός (Μιχάλης Ζιώγας): Πατσιογιώργος, Ντόσης (70' Νικολίτσης), Λαμπάκης, Κοντσίδης, Ντόικιτς, Τσιάρας, Μπουζούκης, Μυστακίδης, Γιαννούλης, Μανίκας, Ελιομάρ (68' Αλεξίου).