Εργο-τέλειο φινάλε για την ΑΕΛ!

`

Πολύ σκληρή για να πεθάνει αποδείχθηκε η ΑΕΛ, που μέχρι το 87' έχανε 1-0 από τον Εργοτέλη στη Λάρισα, αλλά κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και με γκολ στο 94' να κάνει το 2-1 και να φτάσει στο 4/4 στο πρωτάθλημα.

Η Λάρισα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη... Μία με τον Μπουντόπουλο, μία με τον Μόγιοβιτς, αλλά ο Εργοτέλης είχε Αθανασίου! Κέρβερος ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων κράτησε το μηδέν στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι Κρητικοί σε μία από τις λιγοστές φάσεις που έκαναν να φτάσουν στο γκολ.
Ο Μπουρσέλης βγήκε απέναντι στον Καβουσάκη στο 35' και τον κρέμασε για να ανοίξει το σκορ, ενώ ο Εργοτέλης είχε μεγάλη ευκαιρία και για το 2-0 στο 44' πάλι με τον Μπουρσέλη.
Ίδια ακριβώς εικόνα είχαμε και στην επανάληψη! Η Λάρισα πίεσε όπως είναι λογικό για να φτάσει στην ισοφάριση, με τον Εργοτέλη να κρατά στην άμυνα. Μεγαλύτερη ευκαιρία αυτή που έχασε ο Μπόγιοβιτς στο 47', όταν με τον Αθανασίου εκτός φάσης, έκανε το σουτ, αλλά είδε την μπάλα να σταματάει στον Στεφάνοβιτς. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ, όμως ήταν αρκετά άστοχοι με αποτέλεσμα ο Εργοτέλης να κρατάει αυτό το μεγάλο τρίποντο.
Όλα αυτά μέχρι το 87', όταν οι «βυσσινί» κατάφεραν και έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Ουρτάδο εκτέλεσε κόρνερ, ο Ναγιάρ πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-1. Τελικά η Λάρισα αποδείχτηκε πως είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, κατάφερε με τον Μαρουκάκη να φέρει τούμπα το ματς και να επικρατήσει 2-1.
Με αυτή τη νίκη έκανε το 4/4 στο πρωτάθλημα και φυσικά παρέμεινε στη κορυφή στη προσπάθεια που κάνει για επιστροφή στη Σούπερ Λίγκα.

Οι συνθέσεις:
ΑΕΛ (Ντόστανιτς): Καβουσάκης, Νικολακάκης, Κοντοχρήστος, Βέρτζος, Γιοβάνοβιτς, Αναστασόπουλος, Μπανούσης (69' Ναγιάρ), Λαμπρόπουλος (58' Μαρουκάκης), Πάτο (73' Ουρτάδο), Μπουντόπουλος, Μπόγιοβιτς
Εργοτέλης (Βέλιτς): Αθανασίου, Γιαλούσης, Άλμπι Άλλα, Αυγενικού, Μπουρσέλης (83' Καλέ), Κούρτι (74' Φουκαράκης), Στεφάνοβιτς, Γρομητσάρης, Παμλίδης (91' Μάνος), Δωματάς, Κυριακόπουλος