"Φουριόζα" και στην Ελευσίνα!

Άνετη επικράτηση της ΑΕΛ και στην Ελευσίνα απέναντι σε ένα "φτωχό" φαινομενικά αντίπαλο και συνεχίζει έτσι το σερί νικών και στο Κύπελλο Ελλάδος.

Τρίτη ημέρα διεξαγωγής της φάσης των ομίλων του κυπέλλου Ελλάδος με την ΑΕΛ να φιλοξενείται από τον Πανελευσινιακό, όπου και επικράτησε κατά του με σκορ 1-4.

Η ΑΕΛ ξεκίνησε την αναμέτρηση με πολλές αλλαγές και με "2η ενδεκάδα" θα λέγαμε μιας και ο τεχνικός Ράτκο Ντόστανιτς φρόντισε να ξεκουράσει τους βασικούς παίχτες ενόψει της Κυριακάτικης αναμέτρησης με τον γειτονικό Ολυμπιακό Βόλου.

Στο πρώτο μέρος, οι Βυσσινί θέλοντας να διαψεύσουν τις φήμες για "κακό" ποδόσφαιρο και μάλιστα σε ένα γήπεδο κατά του μετρίου, έβαλε την μπάλα κάτω και έδειξε με πολύ καλό ποδόσφαιρο και με πολύ καλή ανάπτυξη του παιχνιδιού ποιος είναι το φαβορί της αναμέτρησης.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει μιας και με μια έξοχη ενέργεια του νεαρού Τάσου Κρητικού αφού απέφυγε μάλιστα δύο αντιπάλους με ένα ξερό μονοκόμματο σουτ από πολύ μακριά έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Μανιάτης.

Το δεύτερο μέρος άνοιξε εξαιρετικά για τους φιλοξενούμενους μιας και
στο 46 λεπτό μετά από σέντρα απο αριστερά του Μονιάκη ο Καπός με πλασέ έγραψε το 2-0.

Αμέσως μετά, μ
ειώνει ο Πανελευσινιακός σε 1-2 με κεφαλιά του Κακαρά στο 48 λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Παληγεώργου.

Η ΑΕΛ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού είχε υψηλή απόδοση (κάτι που δεν μας συνηθίζει ιδιαίτερα)και δεν άργησε και πολύ να ξαναανοίξει το σκορ. Στο 60' μετά από εκτέλεση φάουλ του Μονιάκη από τα αριστερά ο Σουλιώτης με κεφαλιά έγραψε το 1-3.

Το "κερασάκι στην τούρτα" το έβαλε ο Καπός στο 78' λεπτό ύστερα από ωραία ανάπτυξη της ομάδας με τον σκόρερ να βγαίνει τετ α τετ με τον Μανιάτη.

Πανελευσινιακός: Μανιάτης, Παληγεώργος, Λίτσιος, Ταμπάκης, Κακαράς, Γκεμίσης, Γιαννιτσάνης, Τζώρτζης, Δημόπουλος, Κορνελάτος, Ζήσης.

ΑΕΛ:Ξενοδόχοβ, Μασούρας, Μονιάκης Σουλιώτης,Κομεσίδης, Χάμος, Χοτζάλι, Ροβίθης, Κρητικός, Πάτο Καπός.