Σαν σήμερα η ΑΕΛ έγραφε Ιστορία!!! (video)

Η ΑΕΛ εβαλε τις βάσεις πρόκρισης από την πρώτη αναμέτρηση με την Σερβέτ στο Αλκαζάρ στις 24 Οκτωβρίου 1984.
Στις 24 Οκτωβρίου 1984 η ομάδα της Λάρισας έβαλε τις βάσεις για την πρόκρισή της στα προημιτελικά του τότε Κυπέλλου Κυπελλούχων.

Έχουν κυλήσει 31 χρόνια από το απόγευμα που η ΑΕΛ αντιμετώπισε τη Σερβέτ στο Αλκαζάρ για τον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα, αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 2-1.
Είχε προηγηθεί ο αποκλεισμός της Σιόφοκ Μπάνιαζ στον πρώτο γύρο του θεσμού απέναντι στους Ούγγρους που ήταν το λαχείο εκείνης της σεζόν, αφού είχαν κάνει την έκπληξη στη χώρα τους και παρότι ήταν ομάδα Β' Εθνικής κατέκτησαν το Κύπελλο. Ο προπονητής των «βυσσινί» εκείνη τη σεζόν, Αντρέι Στρεϊλάου, γνώριζε τους κινδύνους της «εύκολης» πρόκρισης και τις συνέπειες που μπορεί να είχε στο επόμενο ματς της ομάδας.
Οι «βυσσινί» της Ελβετίας – ίδια χρώματα με την ΑΕΛ - προηγήθηκαν μόλις στο 12’ με τον Ολλανδό Ρόμπερτ Κοκ. Στο δεύτερο ημίχρονο η πίστη της ομάδας της Λάρισας έφερε τη νίκη που την πιστώθηκαν οι Πολωνοί αν και στην ισοφάριση του 53ου λεπτού δεν φαίνεται καθαρά αν το γκολ είναι από τα πόδια του Πατσιαβούρα, ή του Ανταμτσικ. Το 2-1 ήρθε εννέα μόλις λεπτά αργότερα με τον Κμιέτσικ, ο οποίος ευστόχησε από τα έντεκα βήματα στο πέναλτι που κέρδισε ο Ζιώγας.
Στη ρεβάνς που έγινε στις 7 Νοεμβρίου 1984 στο «Σαρμίγ» η Λάρισα έγραψε ιστορία κερδίζοντας 1-0 τη Σερβέτ με εκπληκτικό γκολ του Γιάννη Βαλαώρα στο 61’.
Η Σερβέτ τότε είχε στο ρόστερ της πέντε διεθνής Ελβετούς (Ουμπέρτο Μπαρμπερίς, Εριχ Μπούργκενερ, Αλέν Γκάιγκερ, Μισέλ Ντεκαστέλ, Λισιέν Φαβρ), αλλά και τον Βέλγο διεθνή στόπερ Μισέλ Ρενκέν. Στους «8» η ΑΕΛ κληρώθηκε με τη σπουδαία Ντιναμό Μόσχας, των Βαλέρι Γκαζάεφ, Αλεξάντρ Γκολόβνια, Αλεξάντρ Μπόροντιουκ.
Στο πρώτο ματς που έγινε στις 6 Μαρτίου 1985 στην Λάρισα και τελείωσε ισόπαλο 0-0, ο Κμιέτσικ είχε φάουλ στο δεξί δοκάρι στο 24’, ενώ ο Ανταμτσικ έχασε σπουδαίες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο. Το δεύτερο ματς έγινε στην Τιφλίδα επειδή η Μόσχα ήταν χιονισμένη (20-3-1985). Ο Ανταμτσικ ήταν και πάλι ο μοιραίος παίκτης και οι Σοβιετικοί πήραν τη νίκη με 1-0 και την πρόκριση χάρη στο μακρινό σουτ του Φόμιτσεφ στο 60’.