Ντόστανιτς:«Είμαι υπερευχαριστημένος και υπερικανοποιημένος»

Απόλυτα ικανοποιημένος φάνηκε ο Ράτκο Ντόστανιτς στη συνέντευξη τύπου, μετά τη νίκη και την πρόκριση στους “16” του κυπέλλου επί της Ξάνθης με 1-0. Ο Σέρβος τεχνικός στάθηκε στη δυσκολία του αγώνα, αλλά και πως το πρωτάθλημα παραμένει ο βασικό στόχος της φετινής ΑΕΛ.

Αναλυτικά:
Ράτκο Ντόστανιτς: “Είμαι υπερευχαριστημένος και υπερικανοποιημένος από τους παίκτες μου αυτή την ομάδα. Όταν ένας προπονητής βλέπει τους παίκτες του να “πεθαίνουν” στο γήπεδο για 90 λεπτά δεν μπορεί να είναι.
Σήμερα παίξαμε απέναντι σε μία πολύ δυνατή ομάδα, παίζει πολύ καλά τακτικά και είναι σε υψηλό επίπεδο σε φυσική ετοιμότητα και για μία ακόμα φορά αποδείξαμε πως για να πάρουμε ένα τέτοιο παιχνίδι πρέπει να είμαστε και πνευματικά έτοιμοι.
Δεν πρέπει να αυταπατόμαστε σήμερα δεν είχαμε τίποτα να χάσουμε παρά μόνο να κερδίσουμε γι’αυτό μπήκαμε και έτσι στο παιχνίδι. Ξέραμε πως οι αντίπαλοι μας είχαν μεγάλη πίεση. Θέλω να συγχαρώ και πάλι τους ποδοσφαιριστές μου, είναι μία μεγάλη νίκη για όλους, αλλά από το βράδυ κοιτάμε στο μέλλον και το επόμενο παιχνίδι. Για εμάς το πρωτάθλημα είναι πολύ πιο βασικό.
Δεν δώσαμε εντολή στο δεύτερο ημίχρονο να οπισθοχωρήσουμε, παίζαμε με μία πάρα πολύ δυνατή ομάδα και σε μία τέτοια περίπτωση πρέπει να δώσεις τα πάντα. Για εμάς ήταν βασικοί οι τρεις βαθμοί και δεν είχαμε κανένα ρόλο στο δεύτερο ημίχρονο να πέσουμε πολύ στην επίθεση και να κάνουμε τη διαφορά σε αυτό το κομμάτι”.