Με άρωμα...Super league!!!

Ποιός μπορεί να αμφισβητήσει την φετινή πορεία της ΑΕΛ...? ΚΑΝΕΙΣ...

Για ακόμη ένα παιχνίδι και μάλιστα αυτό της 2ης αγωνιστικής για το φετινό Κύπελλο Ελλάδος ανάμεσα στην ΑΕΛ και την SKODA Ξάνθη, οι Βυσσινί έδειξαν ποιό πραγματικά είναι το μέταλο τους φέτος και μάλιστα που πρέπει να ανήκει κανονικά.

Σε ένα ηλιόλουστο αλλά ψυχρό απόγευμα στο AEL FC ARENA η ΑΕΛ έκανε για άλλη μια φορά το καθήκον της εντιμετωπίζοντας την ομάδα της Ξάνθης επικρατώντας της με το επιβλητικό 1-0.

Παρόλο το "ροτέισιον" που έκανε σήμερα ο τεχνικός της ΑΕΛ Ράτκο Ντόστανιτς έδειξε πως και αυτοί που έρχονται από πίσω είναι ψημένοι και ετοιμοπόλεμοι για κάθε παιχνίδι στη συνέχει, είτε είναι για πρωτάθλημα είτε για κύπελλο.

Στο παιχνίδι, λοιπόν, η ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού θέλοντας να πετύχει το στόχο της, δηλαδή τη νίκη-πρόκριση. Έχασε πολλές ευκαιρίες με την καλύτερη του Μίλαν Μπόγιοβιτς να χάνει την κεφαλιά εξ επαφής ύστερα από ωραία σέντρα του Κουτσιανικούλη από τα αριστερά.
Δεν το έβαλαν κάτω οι Βυσσινί και στο 34' ύστερα από ωραία ανάπτυξη και με έναν ωραίο ελιγμό του Ροβίθη έξω από τη μεγάλη περιοχή, πήρε τη μπάλα ο Μπόγιοβιτς και με ξερό σουτ έγραψε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου χάνοντας κάποιες ευκαιρίες όμως δεν κατάφεραν κάτι σπουδαίο.
Στην επανέρναξη του 2ου ημιχρόνου η ΑΕΛ φάνηκε πως πιο πολύ ήθελε να κρατήσει το θετικό αυτό αποτέλεσμα δίχως να δεχτεί γκολ. Γι αυτο και ένα τέταρτο πριν τελειώσει η αναμέτρηση οι Ξανθιώτες άρχισαν να πιέζουν λίγο περισσότερο και να χάνουν αρκετές ευκαιρίες για την ισοφάριση.
Η ΑΕΛ έχασε μια πολύ σπουδαία ευκαιρία για να κλειδώσει το τρίποντο 5 λεπτά περίπου πριν το τέλος, αφού ύστερα από ωραίο συνδυασμό τριών παιχτών βρέθηκε μόνο αμαρκάριστος ο Μασούρας και δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μιας και την έστειλε λίγο δίπλα.
Η Ξάνθη, τελικά, δεν μπόρεσε να αντιδράσει στα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού με την ΑΕΛ να σφραγίζει τη νίκη και να περνάει στην επόμενη φάση.

Οι συνθέσεις:
ΑΕΛ: Καβουσάκης, Μασούρας, Βέρτζος, Κομεσίδης, Κοντοχρήστος, Μπανούσης, Αναστασόπουλος, Λαμπρόπουλος, Κουτσιανικούλης, Κρητικός και Μπόγιοβιτς.

Ξάνθη: Τσέναμο, Φλίσκας, Παπαστεριανός, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Λουσέρο, Γκόμες , Καρυπίδης, Καπετάνος, Σολτάνι, Τριάδης