Δεν έλαμψε καθόλου... η ΑΕΛ!

Την ήττα με 3-0 γνώρισε η ΑΕΛ από τον Αστέρα Τρίπολης στο AEL FC ARENA για τον πρώτο αγώνα της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.
Ο Αστέρας Τρίπολης αξιοποίησε όλες τις ευκαιρίες που είχε και πήρε τη νίκη και ουσιαστικά την πρόκριση για τους 8 του Κυπέλλου Ελλάδας. Τυπικής διαδικασίας η αναμέτρηση ρεβάνς στην Τρίπολη την Τετάρτη (13/01). Για πέναλτι φωνάζει η ΑΕΛ σε ανατροπές του Πάτο και του Μπόγιοβιτς. Στην πρώτη του φάση στο 18' ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με ένα πολύ ωραίο διαγώνιο σουτ του Γιαννούλη που έστειλε τη μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Καβουσάκη. Στο 64 λεπτό σε μια αντεπίθεση του Αστέρα Τρίπολης ο Παπαδόπουλος βρήκε τον Φούντα και αυτός με διπλή προσπάθεια, έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 για τον Αστέρα Τρίπολης έγινε στις καθυστερήσεις του αγώνα, στην τελευταία φάση, ο Παπαδόπουλος βρήκε τον Μουκάμ και αυτός μέσα από την περιοχή, με πλασέ πέτυχε το τρίτο τέρμα για την ομάδα της Αρκαδίας.

ΑΕΛ: Καβουσάκης, Μασούρας, Κοντοχρήστος, Κομεσίδης, Γιοβάνοβιτς, Αναστασόπουλος, Λαμπρόπουλος (69’ Κουτσιανικούλης), Ουρτάδο (75’ Ναγιάρ), Πάτο, Μπουντόπουλος (57’ Μαρουκάκης), Μπόγιοβιτς.

Αστέρας Τρίπολης: Θεοδωρόπουλος, Γιαννούλης, Σανκαρέ, Αλόκο, Κιτοκό, Ντουντού (23’ λ.τρ. Χαμντανί), Κουρμπέλης (79’ Τορμένα), Δημούτσος (46’ λ.τρ. Φούντας), Τσοκάνης, Μούκαμ, Παπαδόπουλος.