Μίλησε ο αρχηγός!!!

Έπραξε σαν ηγέτης… Η αυλαία των παιχνιδιών του Σαββάτου (30/3) για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ έπεσε με τον αγώνα της ΑΕΛ με τον Αστέρα Τρίπολης.
Ένα ντέρμπι όπως θα πρέπει να είναι τέτοια παιχνίδια με όλη την σημασία της λέξης. Η ομάδα της Λάρισας πήρε το τρίποντο με 2-1 χάρη στον εμβληματικό αρχηγό της και βρίσκεται στην 9η θέση με 30 βαθμούς, σε αντίθεση με την ομάδα της Τρίπολης που αγχώνεται για την παραμονή της.
Ο Βαγγέλης Μόρας όχι μόνο είναι 37 χρονών και παλεύει για όλους, όχι μόνο σκόραρε το πρώτο του γκολ στην μεγάλη κατηγορία αλλά ίσως κατάφερε να πετύχει και ένα από τα πιο σημαντικά τέρματα της φετινής Σούπερ Λιγκ. Το πάθος και το πείσμα του στην άμυνα είναι γνωστό και είναι κάτι που η ομάδα του Φέστα ποντάρει πολλά σε αυτό, τώρα όμως που η ομάδα του βρισκόταν στα σχοινιά έπρεπε σαν αρχηγός να «μιλήσει» και επιθετικά και να βάλει με το τέρμα του γερές βάσεις παραμονής στην ΑΕΛ.
Το πρώτο ημίχρονο τα είχε όλα, γκολ, εντάσεις και δυνατές μονομαχίες. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο απειλώντας και δημιουργώντας φάσεις. Το γκολ δεν άργησε να έρθει μόλις στο 17ο λεπτό μετά από έναν πολύ καλό αιφνιδιασμό ο Καλτσάς νίκησε τον Κρίστινσον και έβαλε μπροστά τον Αστέρα στο σκορ με 0-1. Η ΑΕΛ δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά, όμως η τύχη της χαμογέλασε και της δόθηκε στο 31ο λεπτό πέναλτι μετά από πτώση του Κούνιτς μέσα στην περιοχή. Ο Φατιόν νίκησε τον Αθανασιάδη και ισοφάρισε σε 1-1. Μετά τα γκολ ο ρυθμός έπεσε και το παιχνίδι επικεντρώθηκε στις σκληρές μάχες στην μεσαία γραμμή. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 1-1 υποσχόμενες ένα ακόμα πιο δυνατό δεύτερο 45λεπτο.
Το 2ο ημίχρονο ήταν ισάξιο του πρώτου, η ομάδα του Παράσχου προσπάθησε να απειλήσει με τους Καλτσά και Μανιά χωρίς αποτέλεσμα όμως και επειδή στην μπάλα λένε ότι όταν δεν βάζεις γκολ, τρως, ο Βαγγέλης Μόρας σαν από μηχανής θεός στο 69ο λεπτό ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή για την ομάδα του χαρίζοντας ένα σπουδαίο τρίποντο με καρφωτή κεφαλιά μετά από τρομερή εκτέλεση κόρνερ του Ζίβκοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν μέχρι το τέλος δίχως να πετύχουν κάτι, χαλώντας πιο πολύ το μυαλό τους παρά παίζοντας μπάλα όσο η αναμέτρηση έφτανε στο τέλος της.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαπέτρου του Συνδέσμου Αθηνών, ενώ Βοηθοί ήταν ο Κρετσίμος του Συνδέσμου Δυτ. Αττικής και ο Σπυρόπουλος από τον Σύνδεσμο Αν. Αττικής. 4ος ήταν ο Κοτσάνης του Συνδέσμου Δράμας.
Κίτρινες: 33΄ Φατιόν, 58΄ Σεσέροβιτς, 92΄ Μόρας - 47΄ Καλτσάς, 52΄ Μπελόκ, 91΄ Πασαλίδης
ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Μόρας, Γκοϊκοβιτς, Μπράλιτς, Ακόστα (46΄ Σεσέροβιτς), Φατιόν (89΄ Γκόλιας), Μιλοσάβλιεβιτς, Μπέρτος, Ζίβκοβιτς, Σικάβκα, Κούνιτς (70΄ Γιακιμόβσκι)
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ( Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Τριανταφυλλόπουλός, Πασαλίδης, Κώτσιρας, Ματρίνεζ (85΄ Τασουλής), Μουνάφο, Μπελόκ (73΄ Ρόλε), Βαλιέντε, Βλάχος(78΄ Αραβίδης), Καλτσάς, Μανιάς