Φέστα: «Θέλαμε τη νίκη και την πήραμε»

Χαρούμενος με τη νίκη (2 – 1) κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης εμφανίστηκε ο Τζιανλούκα Φέστα στη Συνέντευξη Τύπου στο AEL FC ARENA αμέσως μετά τη λήξη της.

Αναλυτικά τα όσα είπε:
“Ευχαριστώ τους παίκτες μου και το προπονητικό τιμ για τη νίκη αυτή. Δούλεψαν σκληρά για το παιχνίδι αυτό και το κέρδισαν. Είμαι πολύ χαρούμενος γι΄ αυτούς. Θέλαμε τη νίκη αυτή και την πήραμε. Αφιερώνω τη νίκη αυτή σε έναν πρώην ποδοσφαιριστή μου στην Ιταλία που τις προηγούμενες ημέρες απεβίωσε. Επίσης την αφιερώνω στο κόσμο που μας στήριξε σήμερα. Δεν ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι. Κάναμε αρκετά τεχνικά λάθη. Δεχθήκαμε ένα γκολ με άσχημο τρόπο, αλλά δεν τα παρατήσαμε. Ποτέ δεν τα παρατάμε. Είχαμε κάποιες ευκαιρίες να σκοράρουμε στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλύτερα. Όταν ο Μόρας σκόραρε αμυνθήκαμε πολύ καλά. Το πιο σημαντικό σήμερα ήταν οι τρεις βαθμοί και είμαι χαρούμενος που τους κατακτήσαμε”.

Από την άλλη, ο Γιώργος Παράσχος μίλησε για τη διαιτησία, που βοήθησε την ΑΕΛ να γυρίσει το παιχνίδι.
“Είμαστε δικαιολογημένα στεναχωρημένοι. Κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Πρώτη φορά θα μιλήσω για την διαιτησία. Έδωσε ένα ανύπαρκτο πέναλτι στην ΑΕΛ για να μας ισοφαρίσει. Ελέγχαμε το παιχνίδι πριν το γκολ της ισοφάρισης και θα μπορούσαμε να πετύχουμε και δεύτερο γκολ. Ο διαιτητής τους έβαλε στο παιχνίδι από το πουθενά. Στη φάση του 2 – 1 είχαμε κακή τοποθέτηση στη περιοχή μας και δεν μαρκάραμε το Μόρα. Επίσης υπάρχει και μια περίπτωση πέναλτι στον Μανιά που επίσης δεν δόθηκε. Μπήκαμε σε περιπέτειες πλέον. Είμαστε πολύ καλή ομάδα και θα πάρουμε τους βαθμούς στα εναπομείναντα παιχνίδια. Καλή συνέχεια στην ομάδα της Λάρισας”.