Φιλική νίκη για την ΑΕΛ!

Η ΑΕΛ νίκησε με 2-1 τον Παναθηναϊκός Β', σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο προπονητικό κέντρο Καρπενησίου, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δυο ομάδων, ενόψει της νέας σεζόν. Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι με δύο ομάδες να δείχνουν ανέτοιμες, αλλά με την ΑΕΛ καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Οι δύο προπονητές Παναγιώτης Γκουτσίδης και Σωτήρης Αντωνίου χρησιμοποίησαν όλους τους παίκτες που είχαν στην διάθεση τους και έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα. Οι «βυσσινί» ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό μετά από κάθετη πάσα του Οτορμίν στον Ογκμπόε από κοντά έκανε το 1-0, ενώ για τους «πράσινους» ο Λιούμης στο 54ο λεπτό ισοφάρισε προσωρινά για το 1-1, με τον Πεντρόσο με δεύτερη προσπάθεια με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μαυριά να διαμορφωθεί το τελικό 2-1 για την ΑΕΛ στο 77ο λεπτό.

Οι φάσεις στο ΑΕΛ-Παναθηναϊκός Β'
Σουτ του Οτορμίν για την ΑΕΛ ψηλά άουτ στο 2ο λεπτό.
Σουτ για Παναθηναϊκό Β' με Σαρδέλη μπλοκάρει εύκολα ο Βενετικίδης στο 8ο λεπτό.
Κάθετη πάσα του Οτορμίν στον Ογκμπόε που με σουτ έκανε το 1-0 για την ΑΕΛ στο 10ο λεπτό.
Σουτ του Σαρδέλη για Παναθηναϊκό Β' μπλοκάρει εύκολα ο Βενετικίδης στο 11ο λεπτό.
Σουτ του Κυριοπουλου για Παναθηναϊκό Β' απέκρουσε προσωρινά ο Σουλούκος και από κοντά ο Λιούμης σε κενή εστία έκανε το 1-1 στο 54ο λεπτό.
Εκτέλεση κόρνερ του Αντράντα για την ΑΕΛ κεφαλιά του Μαξιμένκο άουτ στο 57ο λεπτό.
Σέντρα από τα αριστερά για την ΑΕΛ κεφαλιά του Σάρατε λίγο πάνω από τα δοκάρια στο 64ο λεπτό.
Σουτ του Μαυριά για την ΑΕΛ σώζει με τα πόδια ο τερματοφύλακας Καρακασίδης του Παναθηναϊκού Β' στο 71ο λεπτό.
Σουτ του Μιλτιάδη για την ΑΕΛ σώζει ο τερματοφύλακας Σουρδής του Παναθηναϊκού Β' στο 73ο λεπτό.
Σέντρα του Μαυριά για την ΑΕΛ ο Πεντρόσο με δεύτερη προσπάθεια με κεφαλιά έκανε το 2-1 στο 77ο λεπτό.
Σουτ του Μαυριά για την ΑΕΛ σώζει με τα πόδια ο τερματοφύλακας Σουρδής του Παναθηναϊκού Β' στο 79ο λεπτό.
Μετά από σέντρα για τον Παναθηναϊκό Β' ο Χατζηωιάννου πήρε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ στο 87ο λεπτό.
Εκτέλεση φάουλ του Μαυριά για την ΑΕΛ η μπάλα σε σώματα και φεύγει κόρνερ στο 89ο λεπτό.

Η ενδεκάδα της ΑΕΛ στο Α' ημίχρονο (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Βενετικίδης (30' Σουλούκος), Καλουτσικίδης (30' Θ. Παπαγεωργίου), Μαϊδανός, Ηλιάδης, Στάμου, Κ. Παπαγεωργίου, Πλέγας, Οτορμίν, Νίνο, Κοσσονού, Ογκμπόε.

Η ενδεκάδα της ΑΕΛ στο B' ημίχρονο: Σουλούκος (61 'Αντωνόπουλος), Θ. Παπαγεωργίου (61' Παρασκευάς),  Γιανναράκης, Μαξιμένκο, Παπαδόπουλος, Θωμαΐδης, Μιλτιάδης, Πεντρόσο (78' Νινίκας), Αντράντα (78' Ζησούλης), Μαυριάς, Σάρατε (78' Ρούσης).

Παναθηναϊκός Β΄ (Σωτήρης Αντωνίου): Λίλο, Φικάι, Μαρτίνης, Προδρομίτης, Τουρκοχωρίτης, Καραμπάς, Αθανασακόπουλος, Φουρτάδο, Κρυπαράκος, Σαρδέλης, Λιούμης.

Έπαιξαν για τον Παναθηναϊκός Β΄ και οι: Καρακασίδης, Σουρδής, Νταμπίζας, Συμεωνίδης, Βουτσάς, Κυριόπουλος, Μαντσίνι, Καλοσκάμης, Χατζηωιάννου, Βολάκης, Τσεβάς, Λάμψιας, Μπιλάλ