Έ(χ)ασε την ευκαιρία!

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε ο φιλικός αγώνας στο Καρπενήσι ανάμεσα στην ΑΕΛ και τα Χανιά, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων, ενόψει της νέας σεζόν. Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν οι δύο ομάδες σε φιλικό προετοιμασίας που έγινε την Κυριακή (27/08), στο Αθλητικό κέντρο Καρπενησίου. Οι «βυσσινί» άνοιξαν το σκορ με σουτ εκτός περιοχής του Μαυριά στο 24ο λεπτό για να ισοφαρίσουν οι «κυανόλευκοι» με εκτέλεση πέναλτι του Μανάλη που απέκρουσε προσωρινά ο Σουλούκος, αλλά ο Μανάλης πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα με σουτ από κοντά στα δίχτυα, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ 1-1 στο 45ο λεπτό. Η ομάδα των Χανίων, εμφανώς καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς ωστόσο να πετύχει άλλο τέρμα. Ως το τέλος της φιλικής αναμέτρησης οι δυο ομάδες προσπάθησαν για ένα γκολ που θα έδινε τη νίκη, αλλά δεν κατάφεραν κάτι τέτοιο. Ο αγώνας σε γενικές γραμμές είχε λίγες καλές φάσεις προς τις δύο εστίες, ενώ οι δύο προπονητές Παναγιώτης Γκουτσίδης και Γιάννης Ταουσιάνης έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα, ενόψει της έναρξης των επίσημων υποχρεώσεων. Τέλος θυμίζουμε ότι η αποστολή της ΑΕΛ θα επιστρέψει τη Δευτέρα (28/08) στη Λάρισα για να συνεχίσει την προετοιμασία της, στο προπονητικό κέντρο των Δένδρων.

Οι φάσεις στο ΑΕΛ-Χανιά
Εκτέλεση φάουλ για τα Χανιά με το Μπουρσέλη η μπάλα έφυγε άστοχα άουτ στο 3ο λεπτό.
Μετά από παράλληλη πάσα του Ογκμπόε ο Κοσσονού για την ΑΕΛ προσπάθησε να κάνει το σουτ, ωστόσο αυτό σταμάτησε στο σώμα του Παναγιώτου στο 17ο λεπτό.
ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ. Μετά από πάσα του Κοσσονού ο Μαυριάς έκανε το σουτ για την ΑΕΛ εκτός περιοχής και η μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, στο 24ο λεπτό.
Σουτ του Τσέλιου για τα Χανιά στο οριζόντιο δοκάρι στο 28ο λεπτό.
Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπουρσέλη για τα Χανιά στο πρώτο δοκάρι τακουνάκι ο Μανουσάκης η μπάλα περνάει από όλους και φεύγει άστοχα άουτ στο 31ο λεπτό.
Ακυρώθηκε γκολ για την ΑΕΛ ως οφσάιντ σε προβολή του Ογκμπόε, μετά από σουτ του Οτορμίν στο 39ο λεπτό.
ΓΚΟΛ για τα Χανιά. Εκτέλεση πέναλτι για Χανια με Μανάλη απέκρουσε προσωρινά ο Σουλούκος, αλλά ο Μανάλης πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα με σουτ από κοντά στα δίχτυα για το 1-1 στο 45ο λεπτό.
Εκτέλεση φάουλ του Αντράντα για την ΑΕΛ από μακριά η μπάλα άστοχα άουτ στο 57ο λεπτό.
Εκτέλεση φάουλ του Πατράλη για την ΑΕΛ στα σώματα των παικτών των Χανίων στο 59ο λεπτό.
Σουτ του Πεντρόσο για την ΑΕΛ άστοχα άουτ στο 60ο λεπτό.
Σουτ για τα Χανιά άστοχο άουτ στο 73ο λεπτό.
Επικίνδυνη σέντρα του Δερμιτζάκη για τα Χανιά από τα αριστερά, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Αντωνόπουλος στο 83ο λεπτό.
Νέα επικίνδυνη σέντρα του Δερμιτζάκη για τα Χανιά, μπλόκαρε με δυσκολία ο Αντωνόπουλος στο 86ο λεπτό.
Σουτ του Δερμιτζάκη για τα Χανιά από πλάγια αριστερά άστοχο άουτ στο 90+1.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Σουλούκος (74′ Αντωνόπουλος), Παρασκευάς (30′ Καλουτσικίδης, 60′ Θ. Παπαγεωργίου), Μαϊδανός (46′ Παπαδόπουλος, 80′ Ζησούλης), Ηλιάδης (46′ Γιανναράκης), Στάμου (46′ Μαξιμένκο), Κ. Παπαγεωργίου (46′ Θωμαΐδης), Πλέγας (46′ Πατράλης), Οτορμίν (46′ Αντράντα, 88′ Νινίκας), Μαυριάς (46′ Πεντρόσο), Κοσσονού (46′ Νίνο, 70′ Μιλτιάδης), Ογκμπόε (46′ Σάρατε, 88′ Ρούσης).

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης (46′ Κυρίτσης), Παναγιώτου (46′ Σερβιλάκης), Μαζουλουξής, Μπάτζιος (60′ Σέχου), Κατσούρι (46′ Νίκολιτς), Μπουρσέλης (46′ Τσορνομάζ), Τσέλιος (60' Έντγκαρ), Λεμονής, Κόλα (46′ Μιούλερ), Μανουσάκης (74′ Βουό), Μάναλης (60′ Δερμιτζάκης)