Πέρασε νικηφόρα η ΑΕΛ μέσα από την Καρδίτσα!

Η ΑΕΛ που ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Αναγέννησης Καρδίτσας, στο Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Superleague 2. Το παιχνίδι κρίθηκε από τα γκολ του Αχμέντ Κοσσονού με σουτ στο 61ο και 64ο λεπτό.

Οι φάσεις στο Αναγέννηση Καρδίτσας-ΑΕΛ

Σουτ του Μαυριά εκτός περιοχής για την ΑΕΛ άουτ στο 6ο λεπτό.
Σουτ του Κοσσονού για την ΑΕΛ από τα αριστερά άστοχα ψηλά άουτ στο 13ο λεπτό.
Σουτ του Πλέγα εκτός περιοχής για την ΑΕΛ απέκρουσε ο Τσέλιος στο 14ο λεπτό.
Σουτ του Οτορμίν για την ΑΕΛ άστοχα ψηλά άουτ στο 23ο λεπτό.
Ευκαιρία για την ΑΕΛ, τετ-τετ του Οτορμίν κάνει το σουτ και σώζει λίγο πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή ο αμυντικός της Αναγέννησης Καρδίτσας, Ανδρικόπουλος, στο 27ο λεπτό.
Εκτέλεση φάουλ για την ΑΕΛ με τον Οτορμίν με σέντρα, βγήκε εύκολα και μπλόκαρε ο Τσέλιος στο 32ο λεπτό.
Εκτέλεση φάουλ από Κοζορώνη για την Αναγέννηση Καρδίτσας με σέντρα-σουτ πέρασε επικίνδυνα από όλους και έφυγε άουτ στο 38ο λεπτό.
Σουτ του Βερνάδου για την Αναγέννηση Καρδίτσας ψηλά άουτ στο 45ο λεπτό.
Σουτ για την ΑΕΛ μέσα στη μεγάλη περιοχή ο Μαϊδανός διώχνει εντυπωσιακά ο Τσέλιος στο 45+1
Σουτ του Μαυριά για την ΑΕΛ άουτ στο 45+2
Στο αριστερό κάθετο δοκάρι μετά από σουτ του Πεντρόσο για την ΑΕΛ από πλάγια δεξιά, αφού πρώτα πέρασε τον τερματοφύλακα της Αναγέννησης Καρδίτσας στο 45+3.
Σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Μαυριά για την ΑΕΛ μπλόκαρε εύκολα ο Τσέλιος στο 45+4.
Σουτ του Πεντρόσο για την ΑΕΛ μόλις άουτ στο 58ο λεπτό.
ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή του Κοσσονού στο 61ο λεπτό.
ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ πάλι με σουτ μέσα από την περιοχή του Κοσσονού, μετά από πάσα ασίστ του Μαϊδανού στο 64ο λεπτό.
Μετά από εκτέλεση φάουλ για την Αναγέννηση Καρδίτσας κεφαλιά του Σκόνδρα άουτ στο 73ο λεπτό.
Μετά από σέντρα από τα αριστερά από τον Πέντρόσο για την ΑΕΛ. ο Αντράντα από πλεονεκτική θέση έκανε την προβολή με και το Τσέλιο να σώζει εντυπωσιακά με τα πόδια στο 79ο λεπτό.
Επικίνδυνη σέντρα από τα δεξιά για την Αναγέννηση Καρδίτσας ο Κονίλιο δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα η μπάλα πέρασε στο 89ο λεπτό.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Τυριακίδης): Τσέλιος, Τομάσεβιτς (63' Ντουμάνης), Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Μπούζας, Κοζορώνης, Κέρθι, Βερνάρδος (68' Κορέλας), Ξύδας (46' Μακρυδάκης), Αθανασιάδης (57' Κονίλιο).

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Στάμου, Πλέγας (86' Θωμαΐδης), Αντράντα (86' Κ. Παπαγεωργίου), Οτορμίν (62' Πατράλης), Μαυριάς (78' Μπρου), Κοσσονού (78' Παπαδόπουλος), Πεντρόσο.