Συνέχισε νικηφόρα η ΑΕΛ!

Η ΑΕΛ σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από την ανακοπή καρδιάς που υπέστη ο προπονητής τερματοφυλάκων της ομάδας στο ζέσταμα επικράτησε 2-0 της Κοζάνης

Σε παιχνίδι που ξεκίνησε με μια ώρα καθυστέρηση, καθώς ο προπονητής τερματοφυλάκων της ΠΑΕ ΑΕΛ, Παναγιώτης Νάσης, υπέστη καρδιακό επεισόδιο, ενώ βρισκόταν στον αγωνιστικό χώρο και μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο «Μαμάτσειο» Γενικό Νοσοκομείο Κοζάνης, όπου είναι καλά στην υγεία του, η ΑΕΛ επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Κοζάνης, στο Δημοτικό Στάδιο Κοζάνης, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Superleague 2. Τα γκολ για την ΑΕΛ πέτυχαν ο Μαυριάς με σουτ στο 8ο λεπτό και ο Πεντρόσο με σουτ στο 79ο λεπτό.

Οι φάσεις στο Κοζάνη-ΑΕΛ
Σουτ του Οτορμίν για την ΑΕΛ ψηλά άουτ στο 4ο λεπτό.
ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ μετά από κάθετη πάσα του Ανδράντα και σουτ του Μαυριά στο 8ο λεπτό.
Εκτέλεση κόρνερ για Κοζάνη με Σιατραβάνη κεφαλιά του Τσιμπούκα μπλοκάρει εύκολα ο Σουλούκος στο 10ο λεπτό.
Σουτ εκτός περιοχής του Σιατραβάνη για την Κοζάνη ψηλά άουτ στο 15ο λεπτό.
Μετά από εκτέλεση πλάγιο του Πάνου για την Κοζάνη, η μπάλα πήγε στο Γραμμένο που έκανε το σουτ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων μόλις άουτ στο 31ο λεπτό.
Σουτ του Νάτσου για την Κοζάνη ψηλά άουτ στο 34ο λεπτό.
Εκτέλεση φάουλ για την ΑΕΛ με τον Οτορμίν μπλοκάρει εύκολα ο Μπογκντάνοβιτς στο 38ο λεπτό.
Σουτ του Κοσσονού για την ΑΕΛ άουτ στο 38ο λεπτό.
Κάθετη πάσα του Οτορμίν για την ΑΕΛ στο Πεντρόσο που κάνει το σουτ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή άουτ στο 42ο λεπτό.
Σουτ εκτός περιοχής του Κοσσονού για την ΑΕΛ ψηλά άουτ στο 48ο λεπτό.
Μετά από εκτέλεση κόρνερ για την ΑΕΛ του Οτορμίν, σουτ εκτός περιοχής του Θ. Παπαγεωργίου άουτ στο 53ο λεπτό.
Μετά από πάσα του Μαυριά για την ΑΕΛ σουτ του Οτορμίν άουτ στο 61ο λεπτό.
Σουτ του Θ. Παπαγεωργίου για την ΑΕΛ άουτ στο 62ο λεπτό.
Σουτ του Αντράντα για την ΑΕΛ ψηλά άουτ στο 64ο λεπτό.
Σουτ του Καραγιάννη για την Κοζάνη η μπάλα κοντράρε και έφυγε κόρνερ 66ο λεπτό.
Σουτ του Πάνου για την Κοζάνη ψηλά άουτ στο 67ο λεπτό.
Σέντρα του Καραγιάννη για την Κοζάνη ο Γραμμένος την κεφαλιά “ψαράκι” μπλοκάρει ο Σουλούκος στο 70ο λεπτό.
Σέντρα του Καλλέργη για την Κοζάνη σουτ του Καραγιάννη σώζει ο Σουλούκος στο 71ο λεπτό.
Γκολ για την ΑΕΛ με σουτ του Πεντρόσο, μετά από πάσα του Θ. Παπαγεωργίου στο 79ο λεπτό.
Σουτ του Καραγιάννη για την Κοζάνη μπλοκάρει ο Σουλούκος στο 90+3.

Κοζάνη (Διγκόζης): Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Κοροβέσης, Τσιμπούκας, Αναστασόπουλος, Νάτσος, Σιατραβάνης, Καλλέργης, Ποζατζίδης, Γραμμένος, Ίτσιος.

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Στάμου (46′ Γιανναράκης), Πλέγας, Αντράντα (85′ Θωμαΐδης), Οτορμίν (72′ Κ. Παπαγεωργίου), Μαυριάς (85′ Καλουτσικίδης), Κοσσονού (72′ Μπρου), Πεντρόσο.