Νίκη κατά κράτος για την ΑΕΛ!

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η ΑΕΛ η οποία για την 17η Αγωνιστική του Α' Ομίλου της Superleague 2 επικράτησε εύκολα με 2-0 του Αιολικού στο "ΑΕL FC Arena".

Mαυριάς και Ηλιάδης οι σκόρερ της αναμέτρησης, με τους "βυσσινί" να είναι ανώτεροι του αντιπάλου τους καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Με ποδοσφαιριστή λιγότερο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση ο Αιολικός λόγω της αποβολής του Τριανταφύλλου στο φινάλε

Το ματς:

Με διάθεση να μείνει ψηλά στο γήπεδο και να γίνει η κυρίαρχος της αναμέτρησης μπήκε η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη. Η πρώτη στιγμή ήρθε μόλις στο 2' όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Παπαγεωργίου Κ. στο πρώτο δοκάρι ο Όγκμποε πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μιλόγιεβιτς. Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 18ο λεπτό, όταν έπειτα από φάση διαρκείας έφτασε στον Όγκμποε ο οποίος σούταρε από την "καρδιά" της περιοχής με τον Μιλόγιεβιτς να απομακρύνει με τα πόδια.

Η λύση για την ΑΕΛ και το τέρμα το οποίο δικαιούνταν με βάση την εικόνα του παιχνιδιού ήρθε στο 20ο λεπτό. Ειδικότερα, ο Αντράντα γύρισε από τα αριστερά για τον Μαυριά ο οποίος με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του αντίπαλου τερματοφύλακα γράφοντας το 1-0. Με "φτερά" στα πόδια για τους "βυσσινί" ήρθε άμεσα και το δεύτερο τέρμα στο 22ο λεπτό. Ο Παπαγεωργίου Κ. εκτέλεσε φάουλ προς την "καρδιά" της περιοχής εκεί όπου ο Ηλιάδης πήδηξε ψηλότερα όλων και με όμορφη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας για το 2-0.

Πέρα από αυτό το σημείο, δεν συνέβη κάτι άξιο προς αναφορά μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, με την ΑΕΛ να διαχειρίζεται άψογα το υπέρ της σκορ και να κυκλοφορεί όμορφα και ήρεμα την μπάλα. Στον αντίποδα, ο Αιολικός προσπάθησε να βρει 1-2 στιγμές στην κόντρα επίθεση δίχως ωστόσο να μπορέσει να απειλήσει ουσιαστικά τα καρέ του Σουλούκου που δεν ανησύχησε σε καμία στιγμή.

Μέτριος ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος με την ΑΕΛ να διαχειρίζεται εύκολα το υπέρ της σκορ, να κρατάει και να κυκλοφορεί εύκολα την μπάλα. Στο 60ο λεπτό ο Μαυριάς ελίχθηκε όμορφα και έκανε ένα δυνατό σουτ με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 63' ο Κοσσονού έκανε το γύρισμα από τα αριστερά προς τον Όγκμποε ο οποίος υποδέχθηκε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής και αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Από εκεί και πέρα ο Παύλος Δερμιτζάκης πραγματοποίησε τις αλλαγές που δικαιούνταν θέλοντας να διαχειριστεί το υλικό του και ενόψει της επερχόμενης ρεβάνς του Κυπέλλου Ελλάδος κόντρα στον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Στα αξιοσημείωτα, η παρουσία του Στίνα ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την φανέλα της ομάδας. Στο 85' οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν με τον Τριανταφύλλου να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα και τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν με ποδοσφαιριστή λιγότερο έως το φινάλε.

Το 2-0 ήταν και το τελικό σκορ με την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη να επιστρέφει στα τρίποντα όντας καλύτερη από τον αντίπαλό της και πλέον έχει μπροστά της την ρεβάνς του 1-1 στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο εκεί όπου θα πάει ώστε να διεκδικήσει την πρόκριση και να συνεχίσει σε έναν θεσμό που έχει γράψει την δική της ιστορία.