Διπλό στο "εξοχικό"!!!

Νικήτρια έφυγε από το Πανθεσσαλικό η ΑΕΛ, επικρατώντας με 1-2 της Νίκης Βόλου στο θεσσαλικό ντέρμπι της προτελευταίας αγωνιστικής του βορείου ομίλου της Super League 2! Το ματς κρίθηκε στις καθυστερήσεις κι ενώ όλα έδειχναν πως οδηγούμαστε στην ισοπαλία…

Τα πρώτα λεπτά στο ματς ήταν αναγνωριστικά, με τις δύο ομάδες να αποφεύγουν τους μεγάλους κινδύνους και να προσπαθούν να πιάσουν ρυθμό ώστε να βρουν στη συνέχεια τους τρόπους για να απειλήσουν εκατέρωθεν. Το πρώτο κομμάτι του ημιχρόνου σίγουρα δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με το τέμπο να είναι χαμηλό και με τους παίκτες των δύο ομάδων να αναλώνονται κυρίως σε παιχνίδι κέντρου χωρίς ρίσκα. Στο 25′ είχαμε την πρώτη ουσιαστικά αξιοσημείωτη ευκαιρία, όταν ο Φατάι έγινε αποδέκτης της μπάλας εντός περιοχής, έκανε το πλασέ αλλά είδε την προσπάθεια του να αποκρούεται εύκολα από τον Γκαραβέλη.

Στο 33′ ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς για τη Νίκη, με τον Κάσσο στο 33′ να αγγίζει το 1-0, αλλά να βλέπει τον Σουλούκο να απλώνει το κορμί του και να αποκρούει με υπερένταση την προβολή που επιχείρησε στην κίνηση μετά από γέμισμα του Πολίτη στην καρδιά της περιοχής. Στο 39′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου με τον Αντράντα, όμως ο Γκαραβέλης μπλόκαρε σταθερά το σουτ του παίκτη της ΑΕΛ, ενώ στο 42ο λεπτό ο Καλουτσικίδης έκανε τη σέντρα σουτ που πέρασε παράλληλα από την κυανόλευκη εστία χωρίς να μπορέσει κανείς να δώσει στην μπάλα κατεύθυνση προς την εστία. Αυτή ήταν ουσιαστικά η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τους Βυσσινί. Αφού πρώτα απείλησαν με μακρινό σουτ του Στίνα που βρήκε έτοιμο τον Γκαραβέλη, οι παίκτες της ΑΕΛ άνοιξαν το σκορ στο 48′. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ηλιάδης πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Φατάι πετάχτηκε στο πίσω δοκάρι και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 «παγώνοντας» το Πανθεσσαλικό! Ο πολύ δραστήριος Αντράντα σούταρε δυνατά εκτός περιοχής στο 51′ όμως και πάλι ο κίπερ της Νίκης ήταν στην θέση του και μπλόκαρε, με τους κυανόλευκους να προσπαθούν να συνέλθουν από το προβάδισμα της ΑΕΛ, που έδειχνε να κυριαρχεί στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.

Το σουτ του Στίνα στο 60′ πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γκαραβέλη, με τη Νίκη να καταφέρνει να βρει το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης, στην πρώτη κλασσική της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 63′ μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έμεινε ζωντανή εντός περιοχής μετά από κεφαλιά του Στίκα και ο Πέττας στο δεύτερο δοκάρι, με ένα υπέροχο ψαλιδάκι εκτέλεσε τον Σουλούκο για το 1-1 μέσα σε αποθέωση! Το γκολ ξεσήκωσε αναμενόμενα τον κόσμο στην κερκίδα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς, με τον ρυθμό να είναι τελείως διαφορετικός από εκείνον στο αντίστοιχο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου.

Η Νίκη πήρε τα ηνία του αγώνα έχοντας το μομέντουμ και είχε δύο ευκαιρίες για να «γυρίσει» το ματς, πρώτα με την προβολή του Πέττα στο 72′ και έπειτα με το δυνατό σουτ του Λίταινα στο 75′, όμως και οι δύο δεν κατάφεραν να βρουν στόχο. Μπαίνοντας στην τελική ευθεία του ματς ο ρυθμός άρχισε σταδιακά να πέφτει, με τις δύο ομάδες να είναι προσεκτικές για να μην χάσουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας. Κι ενώ το παιχνίδι «έσβησε» η ΑΕΛ βρήκε τελικά το γκολ της νίκης στις καθυστερήσεις. Μετά από μεγάλη ασυνεννοησία της κυανόλευκης άμυνας που δεν μπόρεσε να απομακρύνει τη μπάλα, ο Νίνο τη βρήκε.. μπροστά του και απλά την έσπρωξε στα δίχτυα στο 94′ για το 1-2, δίνοντας παράλληλα τους τρεις βαθμούς την ομάδα του.

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος (51′ Τοπαλίδης), Αναστασίου, Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης (46′ Λίταινας), Μιράντα, Πολίτης (62′ Κρητικός), Πέττας (85′ Μακατσάρια)

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Γιανναράκης, Πλέγας, Αντράντα (77′ Θωμαΐδης), Στίνα (66′ Παπαγεωργίου, Φατάι (88′ Κόσιτς), Πεντρόσο (66′ Κοσσονού), Μαυριάς (77′ Νίνο)