"Αυτοκτονία"

Μία απογοητευτική ΑΕΛ, γνώρισε την ήττα με 3 – 2 από τον Μακεδονικό εκτός έδρας, ενώ προηγούταν με 2 – 0 από το 14′, δεχόμενη γκολ για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική στο 90′ + 5′. Έτσι μετά από τέσσερεις αγωνιστικές στα play off, αποχαιρέτησε οριστικά την άνοδο.

Καλύτερο ξεκίνημα δε γινόταν

Οι «βυσσινί» πατούσαν πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά από τον αντίπαλό τους και κατάφεραν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα μόλις στο 4ο λεπτό. Μετά από όμορφο συνδυασμό μέσα στην αντίπαλη περιοχή από Φατάι και Κώστα Παπαγεωργίου, ο τελευταίος με ωραίο σουτ με το αριστερό, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 – 1.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν λίγο αργότερα, με τον Σουλούκο όμως να δηλώνει παρών. Έτσι φτάσαμε στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Κώστας Παπαγεωργίου επιχείρησε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 2 – 0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Δεν το τελείωσε και το πλήρωσε ξανά…

Στη συνέχεια του παιχνιδιού, η ΑΕΛ σπατάλησε πολλές ευκαιρίες για να «κλειδώσει» τη νίκη, με μεγαλύτερη αυτή του Κοσσονού στο 27′ όταν από λάθος του Γρομητσάρη βγήκε τετ – α – τετ, αλλά δεν σημάδεψε σωστά και έστειλε τη μπάλα άουτ με τον τερματοφύλακα του Μακεδονικού ουσιαστικά εξουδετερωμένο.

Όμως η αμυντική αδράνεια έκανε ξανά την… εμφάνισή της, όπως καθόλη τη διάρκεια των play off. Ενώ οδεύαμε προς τη λήξη του ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 43ο λεπτό, ο Χερίδης μετά από παράλληλο γύρισμα σημάδεψε σωστά και έκανε το 1 – 2 για τους γηπεδούχους, με το σκορ αυτό να μένει μέχρι την ανάπαυλα.

Και ξανά…

Και δεν το πλήρωσε μόνο εκεί, αλλά όπως και με τον Λεβαδειακό, έτσι και τώρα ισοφαρίστηκε σε 2 – 2. Στο δεύτερο μέρος και στο 52′, ο Χερίδης μετά από κάθετη που έπιασε στον ύπνο την «βυσσινί» άμυνα, βγήκε φάτσα με τον Σουλούκο, πλάσαρε, η μπάλα βρήκε πάνω στον γκολκίπερ, στη συνέχεια χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης από κοντά πρόλαβε και σκόραρε ξανά για την ισοφάριση.

Και ξανά…

Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν μία ανούσια κατοχή και δεν απείλησαν σε καμία περίπτωση. Πλέον είχαμε μπει στις καθυστερήσεις του αγώνα και σε μία αντεπίθεση του Μακεδονικού, μετά από δυνατό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, στην επαναφορά δεν ακολούθησε κανείς και ο Σιμόνι σε κενή εστία έκανε το 3 – 2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Η Σύνθεση

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Ηλιάδης, Παπαγεωργίου Θ., Καλουτσικίδης, Μαϊδανός (46′ Παπαδόπουλος), Θωμαΐδης, Στίνα (62′ Αντράντα), Κοσσονού (62′ Πεντρόσο), Μαυριάς (46′ Νίνο), Παπαγεωργίου Κ. (77′ Βλιώρας), Φατάι.